پرسشنامه بررسی نگرش و گرایش به ارتباط قبل از ازدواج

دسته بندي : عمومی » پرسشنامه

راهنمای پرسشنامه بررسی نگرش و گرایش به ارتباط قبل از ازدواج

این پرسشنامه محقق ساخته است و نگرش و میزان موافقت افراد را برای ارتباطات خارج از چارچوب با دوستان غیر هم جنس قرار می دهد .

ویژگی های روان سنجی

        به منظور ساخت پرسشنامه تعداد 100 گزاره طراحی شد و در اختیار اساتید و روانشناسان از جمله دکتر عبداله شفیع آبادی ودکتر حسن پاشا شریفی قرار گرفت و از آنان خواسته شد نظرات خود را پیرامون روایی محتوی گزاره ها بطور مکتوب بیان نمایند . پس از بدست آمدن روایی محتوی سؤالات نامرتبط حذف شد . پس از ساخت پرسشنامه بار دیگر از اساتید دانشگاه در رشته روانشنانسی و مشاوره خواسته شد با مطالعه پرسشنامه تکمیل شده نظرات خود را کتبا اعلام نمایند . پس از استخراج نظرات ، اصلاحات لازم اعمال گردید .

      پس از آن پرسشنامه به منظور اعتبار یابی در اختیار 35 دانش آموز قرار گرفت . سپس اعتبار آزمون ضریب آلفای کرونباخ برای هر کدام از مؤلفه ها حساب شد . برخی سؤالات با اعتبار پایین تر از 70 درصد حذف گردید و دوباره بر روی نمونه 100 نفره دیگر تکرار شد . نمونه نشان داد با حذف سؤالات اعتبار برابر 93/0 را نشان داد و در پایاناز جامعه آماری دانش آموزان دختر دبیرستانی شهر تهران نمونه آماری شامل 645 دانش آموز یه شیوه تصادفی خوشه ای از 35 دبیرستان انتخاب شده و آزمون بار دیگر تکرار گردید . نتایج نشان داد این آزمون دارای روایی 93/0 می باشد . از سال 80 تا سال 87 هر ساله به منظور بررسی میزان تغییر در نگرش ها این آزمون بر روی جامعه آماری دانش آموزان مقطع دبیرستان شهر تهران تکرار شد و همواره اعتبار فوق مورد تأیید قرار گرفت .


منابع :

1-    سازمان ملی جوانان ، وضعیت نگرش جوانان ایران ، تهران : انتشارات شورای عالی جوانان ، 1380

2-    کردلو ، منیره ، بررسی عوامل موثر بر نگرش جوانان به ارتباط با جنس مخالف ، بین دانش آموزان دبیرستان های منطقه 14 تهران ، پایان نامه کارشناسی ارشد ، دانشگاه آزاد اسلامی ، 1380

3-    محسنی ،منوچهر، بررسی آگاهیها ، نگرش ها و رفتارهای اجتماعی فرهنگی در ایران ، تهران : ناشر دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی ، 1379

4-    محمدی ، آریا ، علیرضا ، بررسی نقش واگذاری مسئولیت در ایجاد سازگاری نوجوانان ناسازگار ، پایان نامه کارشناسی ارشد تهران : علامه طباطبایی ، 1371 .

5-    هریس ، کلمز ، آموزش مسئولیت به کودکان ، ترجمه پروین علیپور ، تهران : آستان قدس رضوی ، 1379 .

6-    وضعیت نگرش جوانان ایران ، سازمان ملی جوانان ، سال 13870 انتشارات شورای عالی جوانان .

7-    یعقوبی ، پژوهشی پیرامون مشارکت کارشناسان و تصمیم گیری و تأثیر آن بر تعهد سازمان آنان . بی . نا 1374 .

 

پرسشنامه

      نوجوانان به عنوان قشري که تعلق به آینده دارند همواره مورد توجه جامعه و محققان هستند تا با شناخت مسائل و مشکلات آنان بتوان در صدد رفع آن بر آمد. پرسشنامه اي که در پیش روي دارید در خصوص بررسی دیدگاه افراد به ارتباط دوستی پیش از ازدواج با جنس مخالف طراحی شده است. لطفاً به سؤالات این پرسشنامه به دقت پاسخ دهید و میزان موافقت و عدم موافقت را اعلام فرمایید.

 

ردیف

عبارات

کاملا موافقم

موافقم

نظری ندارم

مخالفم

کاملا مخالفم

1

والدین نباید مانع روابط دوستی بین دختر و پسر باشند.

 

 

 

 

 

2

به نظر من رابطه بین دختر و پسر باعث پیشرفت تحصیلی است.

 

 

 

 

 

3

داشتن ارتباط با جنس مخالف باعث پیشرفت تمدن و فرهنگ است.

 

 

 

 

 

4

کسی که قبل از ازدواج با همسرش دوست بوده باشد، در ازدواج خود مشکلات بیشتري دارد.

 

 

 

 

 

دسته بندی: عمومی » پرسشنامه

تعداد مشاهده: 2703 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.docx

فرمت فایل اصلی: word

تعداد صفحات: 5

حجم فایل:20 کیلوبایت

 قیمت: 10,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی: