پرسشنامه بحران هویت

دسته بندي : عمومی » پرسشنامه

بخشی از فایل

پرسشنامه بحران هویت

مبانی نظری تست

بحران نوجوانی یا بحران هویت در مواقعی به وجود می آید که نوجوان نمی تواند به سوال <<من کیستم؟>>پاسخ درست و معقولی ارایه دهد. از این رو، اگر آگاهی نوجوان نسبت به خویشتن و جهان پیرامون خود، اندک باشد، در شناسایی خویشتن و خط مشی زندگی شغلی وتخصیلی خود، با سردرگمی روبرو خواهد شد.

بحران هویت به عنوان سازه ای شناخته می شود که تحت تاثیر هویتهای گوناگون و به ویژه هویت شغلی، هویت ملی و هویت مذهبی قرار دارد. اریکسون با طرح مفاهیم هویت ، بحران هویت ، سردرگمی هویت و شکل گیری هویت در زمینه تحول شخصیت نوجوان و جوان ،نظریه خود را ارایه کرد(احدی،جمهری،1380).

بنا به نظریه اریکسون،تشکل و تحول شخصیت،در هشت مرحله از کودکی تا پیری تحقق می پذیرد و آدمی در فرایند تعامل با واقعیت بیرونی،نگرش خود را نسبت به جهان اطراف خود، توسعه می بخشد. تعامل بین ((من)) و جهان خارج، در دوره نوجوانی از اهمیت خاصی برخوردار است؛به گونه ای که نوجوان می کوشد از محیط،تفسیر عقیدتی به دست آورد.بدون تفسیر عقیدتی از جهان هستی،((من)) نوجوان نمی تواند تجارب متناسب با ظرفیتهای ویژه خود را توسعه دهد و سازماندهی کند.خطر اصلی در این مرحله،تداوم حالت تدافعی نوجوان،عدم تصمیم گیری در زمینه های مهم و دست نیافتن به ظرفیت ها و توانمندی های روانشناختی خود است. تداوم این حالات،سلامت روانی نوجوان را تهدید میکند و ممکن است از وی واکنش های بیمارگونه سر بزند.مشکل پراکندگی نقش،به دلیل ترددهای جدی در هویت جنسی در نوجوان به وجود می آید و زمینه های بزهکاری در سابقه این افراد،گزارش شده است.عدم حل تعارض های مراحل قبل،به عنوان یک عامل موثر وتشدید کننده ی پراکندگی نقش(به جای اهراز هویت)باشد(منصور و دادستان،1378).

وفاداری یا تعهد نسبت به یک حرفه،به مجموعه ای از ارزشهای معنوی و نسبت به هویت جنسی، حاکی از تثبیت کم و بیش موفقیت آمیز هویت در اواخر نوجوانی است. اریکسون، هویت را تعادلی میان تعهد و گمگشتگی نقش فرد در جامعه می داند. به اعتقاد اریکسون، در دوره ی خویشتن یابی، نوجوان خود را مکلف می بیند صادقانه به اهداف خاصی، تعهد بسپارد و بدان ها وفادار بماند(حسینی،1383).


پرسشنامه بحران هویت

بخش

کد

گزینه

 

بخش اول

 

0

آیندهء زندگی خود را روشن و امیدوار کننده میبینم

1

برای استقلال مالی خود در آینده،فکر نکردم

2

هیچ علاقه ای به فکر کردن در مورد آینده،ندارم

3

طرح و نقشه ء خود را تیره و تاریک میبینم

دسته بندی: عمومی » پرسشنامه

تعداد مشاهده: 1449 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.docx

فرمت فایل اصلی: word

تعداد صفحات: 4

حجم فایل:16 کیلوبایت

 قیمت: 10,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی: