راهنمای پرسشنامه انگیزش درونی

دسته بندي : عمومی » پرسشنامه
راهنمای پرسشنامه انگیزش درونی  5 صفحه ایی دارای 45 سوال

معرفی

پرسشنامه انگیزش درونی (IMI)، ابزاری برای سنجش ابعاد انگیزه درونی است که در نظر دارد فعالیت مربوطه به اهداف آزمودنی‌ها را ارزیابی کند. این پرسشنامه در چندین مطالعه به خودنظمدهی و انگیزش درونی استفاده شده است و شامل 45 عبارت و 6 زیرمقیاس؛ علاقه/لذت، شایستگی درک شده، تلاش/ اهمیت، ارزش/ سودمندی، احساس تنش/ فشار و انتخاب درک شده را در حین انجام فعالیت، ارزیابی کرده، بدین گونه 6 نمره جداگانه، از زیرمقیاس‌ها به دست می‌آید. به تازگی هفتمین زیرمقیاس برای بهره‌برداری از تجربیات برقراری ارتباط، اضافه شده است؛ هر چند اعتبار این زیرمقیاس تأیید نشده است.

زیرمقیاس‌ها:

1-    علاقه / لذت: (7 عبارت) عبارات 1- 7

2-    شایستگی درک شده: (6 عبارت) عبارات 8- 13

3-    تلاش/ اهمیت: (5 عبارت) عبارات 14 18

4-    احساس تنش/ فشار: (5 عبارت) عبارات 19- 23

5-    انتخاب درک شده: (7 عبارت) عبارات 24- 30

6-    ارزش/ سودمندی: (7 عبارت) عبارات 31- 37

7-    برقراری ارتباط: (8 عبارت) عبارات 38- 45

زیرمقیاس علاقه/ لذت برای میزان خودسنجی انگیزش درونی در نظر گرفته شده است. بنابراین اگرچه پرسشنامه کلی، پریشنامه انگیزش درونی نامیده می‌شود، تنها یک زیرمقیاس آن است که به انگیزش درونی اختصاص دارد، در نتیجه، زیرمقیاس علاقه/ لذت اغلب بیشتری در خود دارد که کار دیگر زیرمقیاس‌ها را انجام می‌دهد. مفهوم انتخاب درک شده و شایستگی درک شده تئوری‌هایی هستند که پیش‌بینی کننده مثبت

سنجش رفتاری و خودسنجی انگیزش درونی است و زیرمقیاس/ تنش، ارائه شده تا پیش بینی کننده منفی انگیزش درونی باشد. زیر مقیاس تلاش، متغیر جداگانه ای است که مرتبط به عبارات انگیزش است.

زیرمقیاس ارتش/ سودمندی برای بررسی درون سازی به کار میرود، به این معنا که انسان ها به وسیله فعالیت هایی که به صورت مفید یا ارزشمند تجربه می کنند، خودساخته و خود گردان می شوند در نهایت، زیر مقیاس برقراری ارتباط در مطالعاتی که باید با تعاملات بین فردی، ایجاد دوستی و غیره انجام گیرد، استفاده می شود.

اغلب، عبارات IMI، اندکی تغییرداده می شوند تا مناسب با فعالیت های خاص باشند. بنابراین مثلا عبارتی مثل «در این فعالیت بسیار تلاش کردم تا آن را به خوبی انجام دهم» می تواند به « برای موفقیت در این امتحان، بسیار تلاش کردم تا آن را به خوبی انجام دهم» یا « ... در فراگیری این موضوع» تغییر یابد، بدون اینکه تاثیری در قابلیت اطمینان و اعتبار آن رخ دهد. عبارات اعتبار صوری قابل قبولی دارند. به هرحال، احتیاط در تفسیر، ضروری است. ضریب همبستگی بین زیر مقیاس تلاش یا علاقه و فهرست های رفتاری این ابعاد نسبتا کم است ( اغلب حدود 4/0).

نمره گذاری پرسش نامه

برای نمره گذاری پرسش نامه باید ابتدا عبارات معکوس را نمره گذاری کنید، سپس مجموع نمرات هریک از زیرمقیاس را با محاسبه میانگین0 نمرات، محاسبه کنید. طیف پاسخ ها شامل اصلا درست نیست_  1،تا کاملا درست است_ 7. کمترین امتیاز به دست آمده 45 و بیشترین امتیاز، 315 خواهد بود. عبارت 32-33-35، متناسب با موضوع مورد مطالعه، توسط محقق تکمیل می شود.

عبارت معکوس: 3-4-13-15-18-19-21-25-26-27-28-30-38-39-42-43

                            

 

 

 

 

 

دسته بندی: عمومی » پرسشنامه

تعداد مشاهده: 3102 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.docx

فرمت فایل اصلی: word

تعداد صفحات: 7

حجم فایل:19 کیلوبایت

 قیمت: 10,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی: